Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Profix spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Kraków

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Nowoczesne domy energooszczędne

Autor: Profix spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, publikacja: 2012-03-20

Budowa domu dla większości z nas jest równoznaczna z murowaniem, które nie zawsze bywa precyzyjne. Ponadto ciągnie za sobą liczne komplikacje. Ze względu na przytłaczającą ilość tzw. procesów mokrych pewnych rzeczy nie da się przyśpieszyć. Jedynym wyjściem jest czekanie aż nasz dom wyschnie. Przyspieszenie budowy i zlekceważenie konieczności sezonowania budynku niesie za sobą późniejsze komplikacje i dodatkowe koszty związane z poprawkami oraz remontami. Istnieje jednak technologia, która pozwala znacznie przyśpieszyć budowę wymarzonego domu. Technologia rodem ze Skandynawii, dostosowana do ciężkich warunków atmosferycznych, sprawdzona w praktyce.

Podstawą tej innowacyjnej, jak na polskie warunki, technologii jest wykorzystanie w budowie domu lekkiego szkieletu stalowego wykonanego z profili perforowanych. Dzięki wspomnianej perforacji możliwe jest zminimalizowanie występowania mostków termicznych, które są charakterystyczne dla budownictwa szkieletowego. Twórcy położyli duży nacisk na izolację termiczną budynków. Głównym materiałem izolacyjnym jest wełna skalna osadzona między profilami (we wnętrzu ściany). Na pewno fachowcom nasunie się w tym momencie pytanie czy nie występuje ryzyko obsuwania się wełny. Odpowiedzią jest wykorzystanie wełny mineralnej, która dzięki swojej twardości trzyma się stabilnie na swoim miejscu. Oprócz izolacji na ściany składają się warstwy folii wiatroizolacyjnej oraz paraizolacyjnej, a także obudowa wykonana z 12 milimetrowych płyt Fermacell (zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz). Standardowa grubość ścian wynosi 29 cm. Mimo stosunkowo małej grubości ściany charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie: u = 0,16 W/m2k. Główną korzyścią płynącą z takich parametrów jest minimalizacja kosztów ogrzewania domu.

Kolejną ważną cechą opisywanej technologii jest krótki czas budowy. Dzięki znacznemu ograniczeniu procesów mokrych (sprowadzają się one właściwie do trzech etapów – wylanie płyty fundamentowej oraz wykonanie wylewek i stropów) proces realizacji budynku ogranicza się do zaledwie 3 miesięcy. Chyba każdy chciałby się wprowadzić do swojego wymarzonego domu w tak krótkim czasie.

Pomysłodawcy technologii poświęcili dużo uwagi aspektowi energooszczędności. Domy są standardowo wyposażane w kompletną instalację solarną, instalację gruntowego wymiennika ciepła oraz wentylację mechaniczną połączoną z rekuperacją. Dzięki wymienionym rozwiązaniom domy budowane w technologii szkieletu stalowego pomagają swoim właścicielom oszczędzaniu pieniędzy.

Oczywiście nie można także pominąć kwestii estetycznych. Domy budowane w opisywanej technologii dają duże możliwości jeżeli chodzi o wykończenie zarówno elewacji oraz dachu, jak i wnętrza. Klient zyskuje duży wybór materiałów wykończeniowych: zaczynając od klasycznego tynku dekoracyjnego, poprzez elewację drewnianą, na klinkierze i kamieniu naturalnym kończąc. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Jako wykończenie dachu Klient może wybrać blachodachówkę o niskim profilu w różnych kolorach, blachodachówkę z posypką w czterech opcjach dekoracji oraz blachę na rąbek. Należy w tym momencie zaznaczyć, że ciężko jest w tej technologii wykonać wszelkie elementy upiększające bryłę budynku (jaskółki, wykusze itp.).

Oczywiście nie jest to niemożliwe, ale może w znacznym stopniu rzutować na cenę. Na koniec warto zaznaczyć, że opisywana w tym artykule technologia jest bardzo konkurencyjna cenowo. Perfekcyjne dopracowanie oraz wieloletnia praktyka sprawiła, że ceny domów w technologii szkieletu stalowego zaczynają się już od 2200 złotych za m2 powierzchni użytkowej.

Konstrukcje stalowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 421 Specjalistów od Konstrukcji Stalowych i Aluminiowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: